6. az igéreteit megszegő "pártunk és kormányunk" képviselőit csak 4 évente "büntethetjük" - a másokra szavazással.
Hogy ne így legyen:
(olyan pártot csinálunk) amely még a saját "programja" folyamatos betartása mellett is rövid időközönként lecserélné a képviselőit.
Ez a pont tartalmazza a kormánnyal szembeni (konstruktív:) "bizalmatlansági indítvány", valamint a képviselők "visszahívásának" kérdéseit is...
Bár az előbbi "odafent" nem szerepel, de azért rövIDEn erről is:
- a választóink bármikor gondolhatják úgy, hogy nem csak az egyes intézkedéseket ellenzik, hanem "legszívesebben" az EGÉSZ kormányt menesztenék... Amennyiben a számuk eléri az 1 képviselőre eső mennyiséget, máris benyújthatják a "Ház" elé.
A "visszahívás" igénylése több állampolgári tömörülés "kedvenc" választójogi utópiája. Az IDE viszont mindig is igyekszik a reális, azonnal bevezethető megoldásokat szem előtt tartani. Így a "visszahívás" számos elméleti és gyakorlati problémája közül most csak azt emelem ki, hogy 2/3 szükséges a szabályozásának elfogadásához (vagyis épp ennek hiányában utópia).
Megoldás lehet viszont a képviselőink "szakaszos" alkalmazása, pl. egy-egy "ülésszak" tartamára, amely végén önként lemondva távozik a parlamentből - de ezután is a tagja marad a "TÁGABB IDE frakció"-nak, amely tehát az összes volt (és leendő:) IDE-képviselőt jelenti.
(folyt. köv.)