Nehezen indul ez a bejegyzés, mert számomra annyira egyértelmű, hogy az IDE az IDEális DEmokratikus képviselet mInDEn Igazi DEmokrata számára, hogy nem is tudom, hogyan lehetne - és főleg miért is kellene - érvelnem mellette...
(Megjegyzem, ellene sem hallottam még igazán meggyőző érvet.)
Persze akinek egy hagyományos párt kell, hogy 4 évente annak ígéreteire szavazhasson kitörő örömmel, - avagy jobb híján, - azt eszem ágában sincs meg-/eltéríteni attól IDE, legyen csak boldog azzal! Ámde van még kis hazánkban több mint 2 millió "nemszavazó" is (sőt, lassan már a határon túlnan rekedt milliók is választhatnak - amit az IDE eleve akart is, legalább "véleménynyilvánító" jelleggel) - szóval mi beérnénk ővelük is...
Persze az IDE nem csodaszer, csupán egy kreatív "áthidaló megoldás" a parlamenti demokrácia néhány problémás elemére.
Amiket ki tudnánk védeni általa:
- "más a kampány és más a kormányzás"
- az IDE nem kampányol és nem kormányoz, "csak" KÉPVISEL. Az "IDE Light" verzióban pl. akkor szavaz a kormánnyal, ha és ameddig az - az IDE választói szerint - a saját választási ígéreteit teljesíti. - "a demokrácia a többség uralma" (ám "a többség többsége" még csak 25%!)
- a tényleges többségnek a parlamentben kell kialakulnia, tehát ODA a választók akaratát illik arányosan bevinni. Csupán elhatározás kérdése, hogy egy frakció csak a választói többségét képviseli, vagy a kisebbségüket is... - "a kormánynak van parlamentje v. a parlamentnek kormánya"
- az IDE a szakértői kormányzás híve, de legalább a kisebbségi kormányzásé, amelyet kívülről támogathatnánk a választóink folyamatos egyetértése esetén. - "megélhetési politikusok" +"korrupció" +"visszahívhatóság hiánya"
- az IDE képviselői alapból nem politikusok, de még így is kötelezik magukat, hogy kb. fél év után lemondanak, és átadják helyüket a következő "turnusnak". - "protest szavazás" +"kisebbik rossz választása" +"érvénytelen szavazat"
- hogy lehet úgy "büntetni" a kormányt, hogy egyúttal ne "jutalmazzuk" vele az arra érdemtelen "váltópártot"? Hát az IDE választásával!:) Az IDE lehetne egyben a "legkisebb rossz" (-bár nem is rossz:), továbbá a 4 év során utólag bármikor érvényesíthető "érvénytelen szavazat" is...
Igazából tehát elég volna ezt a lehetőséget ismertetni a potenciális választóink széles körével, hisz ugye a jó bornak sem kell cégér. Lesz is most erre kerek 3 évünk (meg az apró;), hát: hajrá magyarok, húzzunk bele!
Időarányosan: - tegyük fel a kérdést ("jönne IDE?") évi "1 millió" választónak, és ha az első évben 3.000, a másodikban 30.000 pozitív választ kapunk, akkor a 3. év végére már elérhetjük a 300.000-et, ami a biztos bejutáshoz bőven elegendő.
Legyen ez a szlogen: Tiéd az IDE, magadnak terjeszted!
Mert minden (eldöntendő) kérdésre csak 2 válasz létezik: IGEN vagy NEM.
De nem mondhatunk 4 évre előre IGEN-t vagy NEM-et olyan kérdésekre, amiket nem is biztos, hogy majd feltesznek, és ha mégis, akkor meg az nem biztos, hogy azt a választ adják majd rá, amit mi is szerettünk volna...
Ezért hát az a biztos, ha választóként nem adjuk ki teljesen a kezünkből a törvényi keretek és a parlamenti kontroll demokratikus lehetőségeit a "mindenkori" kormányzattal szemben.
A valódi, tömeges, arányos és érdemleges részvétel lehetőségét - elvtelen kompromisszumok nélkül - egyedül az IDE kínálja. A többi párt (-az IDE már/még nem párt:) ezek közül nem adja mindegyiket egyszerre (-ahogy a viccben is áll: "mi gyorsan, pontosan, olcsón dolgozunk - ebből Ön bármely kettőt választhatja").
Fontos még, hogy az IDE tömegesen csatlakozó egyének nem lesznek az IDE tagjai, "csupán" felhasználói, megbízói, irányítói - továbbá nem kell alkalmaz-kodniuk az IDE hivatalos, központi irányvonalához sem, mivel olyan meg nincs is...