'93 óta figyelem az országos pártpolitikát. Csináltam is egy saját pártot "VáLaSz" néven ('93-'98), majd egy másikat "IDE" néven ('04-'10). Ez utóbbit beneveztem a '09-es EP választásra és a '10-es országgyűlésire is. Csak azért tettem, mert JOGOM volt hozzá, és én élni kívántam a demokratikus jogaimmal - ha már voltak... Pártot is CSAK ezért, a demokratikus joggyakorlás eszközéül alapítottam.
Mert vannak fontos jogok, amelyeket a pártok fenntartanak saját maguknak.
A legfontosabb, hogy a most zajló önkormányzati választással szemben - ahol mindenféle egyesületek IS állíthatnak "kompenzációs" listákat - az országos politikában csak a pártok állíthatnak listát. De mire is jó a (kompenzációs) lista? Hát kompenzálni ugyebár! :-) Az "egyéni" körzet képviselője ugye az a (többnyire párt-jelölt!) lesz, akire ott a legtöbben szavaznak. Na de akkor KI fogja képviselni a körzet TÖBBI szavazóját? Elvileg erre való a lista - csak hát ezt az elvet meg kéne valósítani a gyakorlatban is!
Sokan a pártokat kiáltják ki bűnbaknak minden bajunkért. Pedig eredetileg egy többpárti demokráciában az egyes PÁRTOK a különböző szempontok szerint összeálló társadalmi csoportok RÉSZ-érdekeit képviselik. Minél TÖBB párt kerül be tehát az ország gyűlésébe, annál jobban lefedi a képviselet az EGÉSZ társadalom érdekeit.
Épp ezért álságosan demokrácia szűkítő az ún. 5%-os küszöb, mert 2010-ben egy "egyéni" képviselőt már "8.142 szavazat" bejuttatott, miközben az MDF listájára voksoló 136.895 ember (2,67%) nem kaphat arányos részt (tehát kb. a felét) az 5% fölött már kijáró 8-10 helyből!
A fenti széles képviselet akkor valósulhat meg igazán, ha majd a pártok nem legyőzendő ellenfélnek tekintik egymást, hanem együttműködő partnernek, de legalábbis őket kiegészítő társaknak.
Annál is inkább, mert egy-egy eldöntendő kérdésre csak 2 válasz lehetséges, (-aki tartózkodik, az meg tartózkodjon csak ODAhaza,) tehát óhatatlan, hogy 3-nál TÖBB párt közül legalább ketten egyféle módon ne szavazzanak.
Hasonlóval küzd manapság a parlamentben az LMP és a Jobbik is: Adott ugye a "másfél nagy" párt (a "2/harmados" FMPSZ és az "1/harmatos" MSZP), amelyek jobbára egymással ellentétes gombokat nyomkodnak. A "két kicsi" pedig szeretne mindkettőtől (és egymástól is:) "markánsan" (és sokszor görcsösen) különbözni... Ám a KETTŐ gombbal ez gyakorlatilag egy "lehetetlen küldetés".
A fent említett kizárólagosságra törő harc egyik "terméke" a "gyűjtő PÁRT". Ez a típus mindenáron egyedül akar kormányozni, amihez "abszolút" többségre (legalább 50%+1 képviselő) van szüksége. Ezt pedig a lehető legtöbb szavazat begyűjtésével tudja elérni, amelyhez pedig a RÉSZEK kb. felének azt kell ígérnie, hogy vállalja a megfelelő képviseletét. Nem véletlen, hogy ezek a pártok "középre" igyekeznek, hiszen a "jobb" és "bal" OLDAL önmagában eleve nem lehetne 50% fölött, a "centrum" határa viszont jobbra-balra rugalmasan széttolható.
A gond csak ott van, hogy a különböző RÉSZ-eknek tett eltérő - gyakran ellentétes - ígéretek betartása nem igazán lehetséges (ez persze nem tartja vissza őket).
Nehéz helyzetben vagyunk tehát, amikor pártra (pártjelöltre) kell(ene) szavaznunk...
(folyt. innen)