- avagy bizonytalanok kérdeznek, én pedig biztosan válaszolok.
Azután vagy "biztos" lesz belőlük, vagy nem - ám ami nem megy, azt én biztosan nem fogom erőltetni őnáluk. :-) Kezdjünk hát bele máris!
1.: Kétség fogalmazódott/erősödött meg bennem az IDEával szemben. Képzeld el a szitut: szavazhatsz egy szociális ellátás mértékéről, majd az SZJA mértékéről. Az elsőt magasnak szeretnéd, a másikat alacsonynak. De a kettő együtt nem feltétlenül alkot konzisztens, fenntartható szabályrendszert.
Ez főleg akkor gond, ha (1) sok a közvetlen szavazó, és/vagy (2) általában kevés az elkölthető erőforrás.
Nehéz 3+ évet előre látni, de nekem egy ideje balsejtelmeim vannak a jövővel kapcsolatban: fokozódó energiaválság tartja sakkban a gazdaságot és eladósodva az államokat. Az emberek megszokták, hogy előbb-utóbb eljön a fellendülés, ezért várják. Amikor meg kiderül, hogy nem jön el, indul a marakodás... ld.: "peak oil theory".
Valamilyen menedzsment tantárgyból még tanultam is, hogy válsághelyzetben a diktatorikus vezetési stílus a legeredményesebb...
Az emberiségnek legalább néhány szűkös évtized erejéig a versengést mint pazarló magatáartásformát el kell nyomnia a gazdaságban és a társadalomban, ha el akarja kerülni a teljes összeomlást. Lehetséges, hogy innen nézve pl. a magánnyugdíjbiztosítók megszüntetése egy előre mutató lépés.)
Nem mondom, hogy nincs szükség demokráciára, de talán - tekintettel a vázolt jövőre - talán mégsem ennyire közvetlenül. De ne legyen igazam! Akkor én is ott leszek ;-)
1.válaszom:
A jövőt illetően érdemes több forgatókönyvvel készülni. Részemről maradnék egy ilyen demokrácia javítgatásnál, amit persze jómagam is csupán átmenetinek tartok (ám egy "átmenet" mifelénk ugye akár 20 év is lehet;) aztán, hogy mibe is megyünk át, azt egyelőre nem feszegetem... (ha diktatúra kell, azt úgyis meglépik majd.)
Az első aggodalmadra:
Érdekes az a kettős viszonyulás a népi döntésekhez, hogy 4 évente a nagyfokú bölcsességét dicséri a választás nyertese (a vesztese meg ugye butának tartja;), ám ez az értékelés máris az ellenkezőjére fordul, amint valakik egy "kormányellenes" népszavazást kezdeményeznek...
A magam részéről (egyfolytában:) bízom a nép "józan paraszti" eszében, vagyis, hogy kellő tájékoztatás (érvelés!) után képes belátóan támogatni a szükségszerű döntéseket, legalább az a része, amelyik elég okos ahhoz, hogy bennünket válasszon - és velünk a folyamatos beleszólás és kontroll lehetőségének megtartását! - a politikusi ígérgetések szirénhangjai helyett.
2.: A "talán" oka, hogy fogalmam sincs, milyen kedvem lesz akkor. Az tetszett, hogy (...) legalább hatékonyra nyerte magát a FIDESZ, s magasról sz@rik az eddig nulla eredményt felmutató demokráciára. Az is tetszik, hogy gátlástalanul és azonnal lecseréli a jelenlegi felháborítóan alkalmatlan alkotmányt, mely többek közt ámokfutását is lehetővé teszi. Ugyanakkor nem tetszik, hogy esetleg nem lesz népszavazás az új alkotmányról, így az is illegitim lesz, mint a jelenlegi. Ez esetben egy diktatúrában találjuk magunkat, amihez még nem látom a hozzáállásomat: lesz@rás, forradalom stb.
((netán kiszolgálás?))
Egy biztos: a jelenlegi civilizációban elterjedt demokrácia, annak minden formája teljesen alkalmatlan arra, hogy egy népet boldoggá tegyen. Nagyon valószínű, hogy vissza kell térnem eredeti elképzelésemhez: a teljes civilizáció cseréhez (ambrozia.org).
2.válaszom:
Sok sikert hozzá! :) Amit én kínálok, az a jelen demokrácia egy sajátosan javított ÁTMENETI kiadása, addig is, amíg nem talál valaki egy jobbat, amit aztán majd még képes is lesz megvalósítani...
Az én IDEámnak ugyanis fontos jellemzője, hogy nem utópia vagy sci-fi, hanem mindenben a hatályos jogot és a már létező technikákat használja fel a javításhoz, így csupán csak akarat és szervezés kérdése, hogy meg is valósulhasson.
Azt nem állítom, hogy tökéletes lenne, de a jelen rendszer jó pár hibáját képes lenne korrigálni, méghozzá a választók érdekében.
3.: Az ok annyi, hogy uszkve 3,5 év múlva remélhetőleg a vitorlás-lakóhajómon fogok valahol Madeira és a Zöld Foki szigetek közt ringatózni a hullámokon és élvezni a trópusi napfényt, és Magyarországra mint egy halványuló rém-emlékre fogok csak gondolni... ;)
3.válaszom:
Gratulálok! :) Azért, ha marad még benned annyi szolidaritás azok iránt a - gondolom kevés számú - kedves ismerőseid iránt, akiket nem viszel magaddal ODA, akkor legalább nekik továbbíthatnád az IDEánk hírét, hogy ne csak sokan legyünk, akiknek elegük van, de elegen is...
Megjegyzem még, hogy már eleve gondoltam egy olyan szekcióra is, amelybe a külföldre szakadt (vagy nem is "szakadt";) magyarok is oszthatnák az észt IDE haza nekünk - legalábbis "véleményező" jelleggel...
4.: Továbbiak?
(4.válaszom:)